MR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme veya MRI, vücudun iç yapılarının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan tıbbi bir görüntüleme tekniğidir. MRG, yumuşak dokuların, organların ve diğer yapıların yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayarak onu çeşitli tıbbi durumların teşhisi ve değerlendirilmesi için değerli bir araç haline getirir.

MR Nasıl Çalışır?

Hasta, MR makinesi tarafından oluşturulan güçlü bir manyetik alanın içine yerleştirilir. Manyetik alan, vücuttaki hidrojen atomlarını hizalar. Cihazdaki coil ismi verilen sinyal toplayıcı parçalarla görüntüleri işleyerek 3D veya 3 plan görüntüler oluşturur. MR çekimlerinde CT veya Dijital Röntgendeki gibi iyonize radyasyon (x ışınları) kullanılmaz. Bu nedenle doktor’a danışarak gebe hastalara veya yeni doğandan itibaren bütün hastalara özel durumlar harici çekim yapılabilir.

MR Çekiminin Amaçları:

  • Yumuşak Doku Görüntüleme: MR özellikle beyin, omurilik, kaslar, tendonlar, bağlar ve iç organlar gibi yumuşak dokuların görüntülenmesinde etkilidir.
  • Nörolojik Durumlar: MR, beyin tümörleri, felçler ve multipl skleroz dahil nörolojik durumların teşhis edilmesi ve izlenmesi için yaygın olarak kullanılır.
  • Ortopedik Uygulamalar: Eklemleri, kemikleri ve yumuşak dokuları görselleştirmek için kullanıldığından ortopedik değerlendirmeler, yaralanmaların tespiti ve eklem bozukluklarının değerlendirilmesi için değerlidir.
  • Karın ve Pelvik Görüntüleme (Abdomen): MRI, karaciğer, böbrekler ve üreme organları dahil olmak üzere karın ve pelvisteki organları değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca anlık görüntü alabildiği için bu organların fonksiyon takipleri de yapılabilmektedir.
  • Vasküler Görüntüleme: Manyetik Rezonans Anjiyografi (MRA) gibi özel MRI teknikleri, kontrast maddelere ihtiyaç duymadan kan akışını tespit ederek kan damarlarını görselleştirmek ve olası sorunların tespiti (damarlarda darlık, anevrizma vs.) için kullanılabilir.
  • Meme Görüntüleme: MR, meme kanseri tespiti ve değerlendirilmesi için tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabilir. Radyasyon kullanmadan görüntü alındığı için genellikle genç hastalarda şüphe varsa hiçbir tehlike olmadan çekim yapılarak hastanın durumu kesinleştirilebiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meme MR

Mamografi ve ultrasonun kesin tani koyamadigi olgularda meme kanserinin tanisina yone…

Devamını Oku
Spektroskopi

Manyetik rezonans spektroskopisi (MRS), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknoloji…

Devamını Oku
Kardiyak MR

Kardiyak Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI), kalbin yapısı ve fonksiyonunun ayrıntıl…

Devamını Oku