Dijital Röntgen

Dijital Röntgen veya dijital X-ışını, geleneksel film tabanlı X-ışını görüntülemenin büyük ölçüde yerini almış modern bir görüntüleme teknolojisidir. X-ışını görüntüleme bağlamında Dijital Radyografi (DR), X-ışını görüntülerini yakalamak ve işlemek için dijital teknolojinin kullanılmasını ifade eder.

Dijital Radyografinin Avantajları:

  • Daha Hızlı Görüntüleme
  • Daha Düşük Radyasyon Dozu
  • Geliştirilmiş Görüntü Kalitesi
  • Elektronik Depolama ve Geri Alma (PACS Arşiv sistemi)

 X-ışını ve DR farklı yönleri ifade eder; X-ışını bir tür elektromanyetik radyasyondur ve DR, modern bir görüntüleme teknolojisi olan Dijital Radyografi anlamına gelir.

X-ışını:

Daha önce de belirtildiği gibi, X-ışınları bir tür elektromanyetik radyasyondur. Görünür ışıktan daha kısa dalga boylarına sahiptirler ve insan vücudu da dahil olmak üzere materyallere nüfuz edebilirler. X ışınları, nesnelerin iç yapılarını ortaya çıkarma yetenekleri nedeniyle tıbbi görüntülemede, endüstride ve bilimsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılır.

DR (Dijital Radyografi)

  • Dijital Radyografi, tıbbi görüntülemede kullanılan, geleneksel film tabanlı X-ışını görüntülemenin yerini dijital sensörlerle değiştiren modern bir teknolojidir. Geleneksel radyografide (analog veya film tabanlı), X-ışını görüntüleri film üzerine alınır ve bunun daha sonra geliştirilmesi gerekir. DR'de dijital dedektörler X-ışını görüntüsünü doğrudan yakalar ve görüntü işlenerek bir bilgisayar ekranında görüntülenir.
  • DR, geleneksel radyografiye göre daha hızlı görüntü elde etme, görüntülerin anında elde edilebilmesi, görüntüleri dijital olarak geliştirme ve işleme yeteneği ve daha az radyasyona maruz kalma gibi çeşitli avantajlar sunar. Etkinliği ve geliştirilmiş teşhis yetenekleri nedeniyle birçok tıbbi tesiste standart haline gelmiştir.
  • DR aynı zamanda eski teknolojiye göre çok daha az radyasyon kullanarak çok kısa sürede sonuç verdiği için radyoloji alanının temelini oluşturmuştur diyebiliriz.